izmir escort bayan

Latest Posts

Kürt Böreği

Kürt Böreği (Çengelköy Börekçisi)

Bingöl Kığılı ustaların Marifetleriyle İstanbul’da meşhur olmuştur. Ortalama olarak kırk beş kattan oluşmaktadır.  Yufkaların çok büyük açılması sebebiyle daha fazla ustalık gerektirmektedir.

Çıtır Çıtır pişirilerek, pudra şekeri ile birlikte servis edilen bu börek neri şahsına münhasir özel bir lezzettir.
Bu özel lezzetimizi kesinlikle tatmanızı tavsiye ederiz..

Kürt Böreği Tarihi

Özellikle İstanbul’la özdeşleşen bir börek çeşidi olan kürt böreği tarihi ve hikâyeleri bakımından yıllarca adından söz ettirmektedir. Hemen hemen her kesimin tükettiği kürt böreğinin lezzetli olmasının yanı sıra pratik ve hızlı hazırlanması da ekstra bir tercih sebebi olmaktadır. Onlarca kattan oluşan görünümü ve çıtır çıtır bir lezzet sunmasının yanı sıra üzerinde yer alan pudra şekeri ve altın sarısı rengi ile göz kamaştırmaktadır. İsmi konusunda çeşitli söylentiler dolaşsa da, kürt böreğinin oldukça eski bir geçmişe dayalı olduğu bilinmektedir.

Kürt Böreği Ve Sarı Mehmet

Oldukça uzun bir geçmiş sahip olan kürt böreği hikâyesinin temel başlangıç noktasının Osmanlı olduğu söylenmektedir. Osmanlı zamanında İstanbul’da çalışmak adına doğu illerinden göç eden ve çoğunluğu hamallık ve taşımacılık gibi mesleklere sahip işçilerle başlıyor hikâyemiz. Aşırı güçlü bir kuvvete sahip olmayan Sarı Mehmet’in ağır çuvalları taşıyamaması ve yükünün ağırlığı sebebiyle denize düştüğü ve arkadaşları tarafından kurtarılmasının yanı sıra kürt böreğinin mucidi olduğunun da altını çizmeliyiz.

Hamallıkla geçimini sağlayan Sarı Mehmet’in yük taşıma konusundaki yetersizliği sebebiyle arkadaşlarının Rengo lakabı takması bir olmaktadır. Bunun üzerine Sarı Mehmet, farklı bir işle yaşamını sürdürmek istemektedir. Sadece bir un alan ve hamur açmaya koyulan Sarı Mehmet, içerisine koyduğu yağla birlikte bunu pişirir ve arkadaşlarına satar. Arkadaşlarının tadını beğenmesi üzerine satışları büyüyen Sarı Mehmet, bir dükkân kiralar ve işini büyütür. Zaman içerisinde salt işçilere değil diğer vatandaşlara da börek satmasıyla birlikte ünü gittikçe büyür. Kürt böreği hikâyesini oluşturan en önemli unsur ise, böreği dükkândan satın alan vatandaşların yapan kişinin ismi hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmaksızın ‘’Kürt’ten aldık ya da ‘’Kürt’ün böreği benzeri söylemleriyle birlikte bugüne uzanan Kürt böreği…